Două mari universități ieșene s-au impus la Olimpiada de Matematică online

10/01/2014 15:00

Print pagePDF pageEmail page

   universitati-iasi

  Două mari universități ieșene s-au impus la Olimpiada de Matematică online organizată de Ariel University Center of Samara, din Israel.

   Este vorba de Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” și Universitatea” Alexandru Ioan Cuza”.

   La concurs au participat 120 de mari centre de învățământ superior din Bulgaria, Belarus, Israel, Kargazstan, Polonia, România, Rusia, Turkmenistan și Ungaria.

   Studenții au avut la dispoziție patru ore pentru a propune soluții pentru opt probleme de matematică.

   Fiecare echipă a fost compusă din patru studenți ce au concurat pe două sectiuni: blitz și championship.

   La blitz Universitatea Tehnnică „Gheorghe Asachi” a obținut o medalie de aur și două de bronz.

  Medalia de aur a fost luată de echipa studenților de la Facultatea de Automatică și Calculatoare formată din: Micu Vlad – anul I, căpitan, Ilașcu Răzvan George – anul I, Prodan Adrian – anul I și Rotaru Monica – anul I.

  Cele două medalii de bronz au fost obținute de echipajul Ciubotaru Anca – anul II, căpitan, Brânză Cătalin – anul I, Artene Codruț – anul I, Gilca Ștefan – anul I, Busui Matei – anul I, Pomirleanu Cătălin – anul II, Stigleț Cătălin – anul II și Sava Daniel – anul II.

  De asemenea, la championship s-a obținut o medalie de argint prin echipa Facultății de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației prin Marcu Cătălin – anul I, Catană Tudor-Alexandru – anul I, Maxim Zânzâiana – anul I și Hladiuc Elena-Gladiola – anul I.

  Alte șase echipe de la „Universitatea Alexandru Ioan Cuza” care au participat la această competiție au obținut medalii de aur, argint și bronz.

  Echipele câștigătoare au fost următoarele:

Medalie de aur

Huțanu Dan-Constantin (căpitan, anul I)
Tudorache Adriana-Denisa,
Ifrim Oana,
Barcan Virgil-Gheorghe;

Iordache Iustin-Ionuț (căpitan, anul I)
Vlas Cătălin
Hreapcă Aurelian
Berendea Nicolae

Laic Andreea-Alice (căpitan, anul III)
Gherasim Lavinia-Maria
Oniciuc Oriana-Maria
Cazacu Bogdan

Medalie de argint

Silion Dragoș (căpitan, anul I)
Pădurariu Constantin-Cristian,
Costandache Șerban-Valeriu
Ioja Petru-Alexandru

Spînu Dacian-Ștefan (căpitan, anul I)
Perju Andrei-Constantin
Turnea Diana
Manea Petru-Mircea

Medalie de bronz

Hîj Lucian (căpitan,anul I)
Bodnar Adrian
Ungurean Ioan
Daradici Ana-Maria

Tags:

1 comentariu

Comentează şi tu