Vezi cine sunt sportivii care ne vor reprezenta țara la Jocurile Olimpice pentru Tineret!

10/08/2014 1:06

Print pagePDF pageEmail page

jocurile-olimpice-pentru-tineret

   România va fi reprezentată de 41 de sportivi la cea de-a doua ediție de vară a Jocurilor Olimpice de Tineret.

   Evenimentul va avea loc la Nanjing (China) în perioada 16 – 28 august și este rezervat performerilor cu vârste cuprinse între 14 și 18 ani.

   Componenții  Echipei Olimpice a României vor intra în competiție la 14 sporturi:

  • Atletism (cinci fete și cinci băieți):  Maria Magdalena Ifteni –  3000 m (medaliată cu aur la FOTE Utrecht), Gabriel Bitan – lungime (medaliat cu aur la FOTE Utrecht), Mădălin Dorian Gheban – 800 m (medaliat cu argint la FOTE Utrecht,), Andrei Rareș Toader – aruncarea greutății (medaliat cu argint la FOTE Utrecht), Ionuț Adrian Postoacă – 10000 m marș, Ioana Teodora Gheorghe – 200 m (prezentă la FOTE Utrecht , dar nu a putut lua startul în această probă din cauza unei accidentări), Carla Francesca Sescu – aruncarea discului (medaliată cu argint la FOTE Utrecht), Gabriela Andreea Doroftei – 1500 m, Nicoleta Lungu – 5000 m marș și Alexandru Mihăiță Novac – suliță;
  • Baschet (opt sportivi – patru fete și patru băieți, care vor participa în întrecerile feminine, respectiv masculine de baschet 3×3): Ana Ferariu, Beatrice Timea Peter, Kincso Kelemen, Iringo Debreczin, Levente Kuti, Tudor Gheorghe, Dragoș Daniel Gheorghe, Nicolae Bogdan Nicolescu;
  • Box (un băiat): Arsen Mustafa (60 kg)
  • Haltere (două fete și doi băieți): Georgiana Dudoglu (48 kg), Florina Sorina Hulpan (+63 kg), Marius Petrache  (69 kg) și Robert Ștefan Manea (56 Kg);
  • Canotaj (două fete și doi băieți): Denisa Tilvescu, Cristina Georgiana Popescu – doi rame fără cârmaci; Ciprian Tudosa, Gheorghe Robert Dedu – doi rame fără cârmaci;
  • Kaiac – canoe (o fată și un băiat): Adriana Ionela Duță – kaiac (slalom și sprint) și George Vasile – canoe (slalom și sprint);
  • Judo  (o fată): Ștefania Adelina Dobre – la categoria 63 kg (medalie de argint la FOTE Utrecht la categoria 57 kg);
  • Înot (doi băieți și două fete): Robert Andrei Glintă –  100 m spate (probă la care a cucerit medalie de bronz la FOTE Utrecht), 100 m liber, 50 m liber; Andrei Cristian Roman – 50 m bras, 100 m bras, 200 m bras; Alina Grațiela Ene – 200 m mixt, 400 m liber, 800 m liber și Florina Alexandra Ilie – 50 m bras, 100 m bras, 200 m bras;
  • Gimnastică artistică (o fată): Laura Jurca –  individual compus (probă la care s-a clasat pe locul 7 la FOTE Utrecht);
  • Gimnastică ritmică (o fată): Ana Luiza Filiorianu – individual compus;
  • Scrimă (un băiat): Tudor Cucu Dumitrescu – sabie individual;
  • Taekwondo (un băiat): Jozsef Zsolt Feher (+73 kg)
  • Tenis de masă (o fată): Adina Mihaela Diaconu – simplu;
  • Tenis (două fete):  Ioana Loredana Roșca și Ioana Ducu – ambele la simplu;

   Jucătoarea de tenis de masă Adina Mihaela Diaconu va fi purtătorul de drapel al Echipei României la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice de Tineret.

   La ultima ediție a Campionatelor Europene de juniori, care au avut loc în urmă cu câteva săptămâni la Riva del Garda, în Italia, Adina Mihaela Diaconu a cucerit patru medalii de aur din patru posibile – la individual, dublu feminin, dublu mixt și cu echipa, performanță reușită în premieră în Romania, la această categorie de vârstă.

Tags:

Comentează şi tu